Yurt dışında oy verme prosedürü başlıyor! Hangi durumlarda oy geçersiz sayılacak?

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi amacıyla gümrük kapıları ve vatan dışı temsilciliklerinde 27 Nisan Perşembe günü oy verme prosedürü başlayacak. 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem..

Yurt dışında oy verme prosedürü başlıyor! Hangi durumlarda oy geçersiz sayılacak?
Yayınlanma: Güncelleme: 31 views

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi amacıyla gümrük kapıları ve vatan dışı temsilciliklerinde 27 Nisan Perşembe günü oy verme prosedürü başlayacak.

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne dair takvim işliyor.

Yurt dışındaki seçmenlerin sandıkları 75 ülke ve 156 yerdeki vatan dışı temsilciliğinde sandık kurulları oluşturuldu. TRT Haber’deki bilgiye göre gümrük kapıları ve vatan dışı temsilciliklerinde 27 Nisan Perşembe günü oy verme prosedürü başlayacak. Gümrük kapılarında, oy verme 14 Mayıs Piyasa günü saat 17.00’de bitecek. Yurt dışı temsilciliklerde ise oy verme prosedürü 9 Mayıs’ta sona erecek.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, tatil günleri dahil 24 saat vakit ile oy kullanılabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) hazırladığı takvime göre 27 Nisan’da Gümrük kapıları ile vatan dışında oy verme prosedürü başlayacak.

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ SAYILACAK?

“Evet” ya da “Tercih” mührü basılmayan, aniden çok ittifaka, aynı ittifakta yer almayan parti ya da adaya mühür basılması durumunda oylar geçersiz olacak.

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması ya da koparılması, pusula üstüne mühür dışında ya da mühür yerine rastgele bir özel işaretin, isim, imza kaşesi ya da parmak izinin basılması da sarfedilen oyu geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının dikkat çekici bir şekilde karalanması, çizilmesi ya da işaretlenmesi, zarftan işaret hedefi taşıyan rastgele bir madde çıkması durumlarında de oylar geçersiz sayılacak.

SEÇİM TAKVİMİ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

YSK’nin seçim takvimine göre, seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlandı. Siyasi partilerden sandık kurulunda vazife alacak olan üye listelerinin ilçe seçim kurulu başkanlığına verilmesi amacıyla proses de başladı. YSK doğrulusunda milletvekili net aday listeleri de 19 Nisan’a açıklandı. Seçim takviminin bundan ileri vakitci şu şekilde işleyecek:

27 Nisan: Gümrük kapıları ile vatan dışında oy verme prosedürü başlayacak.

4 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

7 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.

9 Mayıs: Yurt dışında oy verme prosedürü sona erecek.

13 Mayıs: Seçim propaganda vakitci saat 18.00 itibarıyla sona erecek.

14 Mayıs: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici neticeleri saat 23.59’a kadar ilan edilecek.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İKİNCİ OYLAMAYA KALIRSA

İlk oylamada geçerli oyların salt çoklığı sağlanmadığı takdirde 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci oylamasına dair seçim takvimi ise şu şekilde işleyecek:

15 Mayıs: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin rastgele bir amaçla seçime katılmaması durumunda aday ikamesi amacıyla tespit edilen vakit saat 17.00’de sona erecek. Geçici neticelerin ilanının gecikmesi durumunda aday ikamesine dair seçim takvimi buna göre teselsül ettirilecek. Propaganda devresi başlayacak. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz zamanı saat 17.00’de sona erecek ve ilçe seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

16 Mayıs: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itiraz zamanı saat 17.00’de son bulacak ve oluşturulan itirazlar il seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

17 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı YSK’ye yapılacak itiraz zamanı 17.00’de sona erecek. İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulu ve başka vazifelilerin farkılıklarınin SEÇSİS’e işlenmesine başlanacak. Yurt dışı ilçe seçim kurulunca, varsa saklama ve ulaştırma kurulu, sandık kurulu ve başka vazifelilerin farkılıkları yapılacak.

18 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı oluşturulan itirazlar YSK doğrulusunda karara bağlanacak.

19 Mayıs: YSK doğrulusunda net seçim neticeleri Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere alakalı mercilere gönderilecek.

20 Mayıs: Gümrük kapılarında ve vatan dışında oy verme prosedürü başlayacak.

24 Mayıs: Yurt dışında oy verme prosedürü sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

27 Mayıs: Seçim propaganda devresi saat 18.00’de sona erecek.

28 Mayıs: Oy verme günü.

29 Mayıs: Cumhurbaşkanı seçimi geçici neticeleri ilan edilecek. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz zamanı 17.00’de sona erecek ve oluşturulan itirazlar ilçe seçim kurullarınca en geç 23.59’a kadar karara bağlanacak.

30 Mayıs: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı, il seçim kurullarına yapılacak itiraz vakitci saat 17.00’de sona erecek ve en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

31 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı, YSK’ye yapılacak itiraz zamanı sona erecek.

1 Haziran: İl Seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı oluşturulan itirazlar YSK doğrulusunda karara bağlanacak. YSK doğrulusunda net seçim neticeleri Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere alakalı mercilere gönderilecek.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.