YENİ ATOM B.OMBASI DİYE TANITILDI: YAPAY ZEKA

Bilim insanları yapay zekâ hususu ile ilgili uyardı. Yapay zekâların yeni dünyanın atom bombası olabileceğine ilgi çekti. Yapay zekalar bir çok iş kolunda kendisine yer bulabiliyorken son.. Bilim insanları yapay..

YENİ ATOM B.OMBASI DİYE TANITILDI: YAPAY ZEKA
Yayınlanma: Güncelleme: 40 views

Bilim insanları yapay zekâ hususu ile ilgili uyardı. Yapay zekâların yeni dünyanın atom bombası olabileceğine ilgi çekti. Yapay zekalar bir çok iş kolunda kendisine yer bulabiliyorken son..

Bilim insanları yapay zekâ hususu ile ilgili uyardı. Yapay zekâların yeni dünyanın atom bombası olabileceğine ilgi çekti.

Yapay zekalar bir çok iş kolunda kendisine yer bulabiliyorken son dönemlerde bir devrim yaşıyor.

HER GEÇEN GÜN ÇEŞİTLENİYOR

ChatGPT, Midjourney, Stable Diffusion gibi yapay zekâlar, insanlığı tıpkı Sanayi Devrimi gibi yeni bir döneme taşımaya hazırlanıyor.

Fakat hayatımıza giren yapay zekâlar yararlarının yanında fazlası tehlike de barındırıyor. Böylece yapay zekâ sürekli olarak kendini geliştiriyor ve bir noktada denetim etmek mümkün olamıyor.

Yapay zekâlar şu anda optimizasyon ilkelerine göre geliştiriliyor. Fakat gelecekte yapay zekâ alanında çalışma yürüten Prof. M. Tegmark’a göre zararlı etkiler gösterebilir.

Tegmark, optimizasyon ilkesinin kapitalizm ile benzerliğine değindi. Kâr optimizasyonuna odaklandığı hedefiyle yapay zekâda aynı kapitalizmin getirdiği iklim krizi, servet kutuplaşması gibi tesiri gösterdi.

Tegmark, “Bu sürec denetim altına alınmazsa yakında işimiz bitiktir” ifadelerini kullandı.

“YAPAY ZEKA FELAKET YARATACAK DÜZEYDE”

Bilgisayar uzmanı ve Google’da tasarım etiği üzerine çalışmış olan Tristan Harris ve Aza Raskin de yapay zekâ ile ilgili “Yapay zeka kapasiteleri, şimdiden felaket yaratacak civara ulaştı” görüşünde birleşiyor.

Yapay zekâlar kendilerini programlayan mühendisler tarafından bile anlaşılamıyor.

YAPAY ZEKÂLAR FAŞİST EĞİLİMLER GÖSTERİYOR

Yapay zekâlar üzerinden toplum ve sosyal medyayı inceleyen Moria Weigel “Otoriter Kişilik 2.0” makalesindeki açıklamasında, yapay zekânın sahip olunan güç dengelerini otoriter ve faşist yönde güçlendirdiğini belirtti.

Weigel, sosyal medyada toplumun en çok dikkatini çeken “aşırı tepkiler” olduğunu ifade ederek yapay zekânın da buna dayalı olarak bu tarz içeriklere yöneldiğini açıkladı.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.