Vücudun gereksinimi olan en mühim vitamin! O tam olursa demir ve b12 doruk yapıyor…

Vücudun yenilenmesinde, gelişmesinde ve hastalıklarla savaşmasında mühim rol oynayan vitaminler, gerçekte sıhhatli bir yaşamın da sırrını barındırıyor. Vücudun vitamin ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla belli başlı gıdaları bilhassa tüketmek gerekiyor. Her vitaminin..

Vücudun gereksinimi olan en mühim vitamin! O tam olursa demir ve b12 doruk yapıyor…
Yayınlanma: Güncelleme: 74 views

Vücudun yenilenmesinde, gelişmesinde ve hastalıklarla savaşmasında mühim rol oynayan vitaminler, gerçekte sıhhatli bir yaşamın da sırrını barındırıyor. Vücudun vitamin ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla belli başlı gıdaları bilhassa tüketmek gerekiyor. Her vitaminin beden sağlığımız yönünden mühim grevleri var. Peki, bedenimiz amacıyla en mühim vitamin hangisi?

B6 vitamini ya da tanınan başka adıyla piridoksin, B grubunu meydana getiren vitaminlerden biri olup genel sağlığı iyileştirici etkisi bulunur. B6 vitamini faydaları arasında en çok tanınanleri bağışıklık fonksiyonu ve beyin sağlığını destekleyici etkisidir. B6 vitamini, bedende depolanmadığı amacıyla günlük olarak alınması gereken bir gıda öğesidir.

B6 vitamini, aynı vakitte piridoksin olarak da tanınan B vitamin kompleksinin bir üyesidir. Vücut amacıyla mühim bir gıda maddesi olan B6 vitamini, proteinlerin metabolizması, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, sinir sistemi işlevleri, bağışıklık sistemi işlevleri ve cilt sağlığı gibi çoğu mühim fonksiyonu destekler.

ET VE BALIK EN ÖNEMLİ KAYNAK!

B6 vitamini, çoğu gıdade natural olarak bulunur, bilhassa de et, balık, tavuk, tam tahıllı ekmek ve tahıllar, patates, muz, avokado ve lahana gibi sebzelerde bulunur. B6 vitamini destekleri de mevcuttur, fakat normal bir diyet genelde ihtiyaçları karşılamak amacıyla yeterlidir.

B6 vitamini (pridoksin), beden amacıyla çoğu yararlı tesire sahiptir. B6 vitamininin faydaları şunlardır:

B6 vitamini, sinir sistemi sağlığı amacıyla mühimdir. Sinir sistemi amacıyla lüzumlu olan hücreler arası kimyasalların sentezlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, sinir hasarını engel olarak sinir işlevlerini korur.
Kan damarlarının sıhhatli kalmasına yardımcı olur ve kardiyovasküler sağlığı destekler.

YÜKSEK KOLESTEROL VE TANSİYONU ANINDA DENGELİYOR

B6 vitamini takviyesi, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve başka kardiyovasküler hastalıkların tehlikesini azaltmaya yardımcıdır.
Sağlıklı bir bağışıklık sistemi amacıyla son derece ehemmiyet taşır. Bağışıklık sistemi işlevlerini destekler ve iltihaplanmalara karşı savaşmaya yardımcı olur.

KOLON, AKCİĞER, PROSTAT VE MEME KANSERİ DÜŞMANI

B6 vitamini, kanser tehlikesini azaltmaya yardımcı olur. Genellikle kolon, akciğer, prostat ve meme kanseri tehlikesini azaltır.
Cilt sağlığı amacıyla mühimdir. Saç ve tırnakların sıhhatli kalmasına ve uzamasına yardımcı olur.

B6 vitamini, PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcıdır. Genellikle, adet evveli depresyon ve kaygı semptomlarını hafifletmeye yardımcıdır.
Depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletir. B6 vitamini takviyesi, depresyon tedavisinde etkilidir.
Bu faydaların yanı sıra, B6 vitamini başka çoğu yararlı tesire de sahiptir. Ancak, rastgele bir vitamin takviyesi kullanmadan evvelce kesinlikle hekiminize danışmalısınız.

B6 VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER

B6 vitamini (pridoksin), detaylı gıdalarda bulunur. İşte birtakım B6 vitamini kaynakları:

Tavuk: Tavuk, B6 vitamini kaynakları arasında en varlıklı olanlarından biridir. Bir porsiyon tavuk, günlük B6 vitamini gereksiniminin aşağı yukarı %25’ini karşılayabilir.
Balık: Ton balığı, somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklar B6 vitamini kaynaklarıdır.
Fındık ve tohumlar: Kabak çekirdeği, ayçekirdeği, badem ve ceviz gibi fındık ve tohumlar B6 vitamini sahibi olan gıdalerdir.
B6 fındık

Kuru baklagiller: Mercimek, nohut, fasulye ve bezelye gibi kuru baklagiller B6 vitamini yönünden son derece varlıklıdir.
Muz: B6 vitamini kaynakları arasında en tanınmış olanlarından biridir. Bir muz, günlük B6 vitamini gereksiniminin aşağı yukarı %20’sini karşılayabilir.
Patates: Patates de B6 vitamini kaynakları arasında yer alır. Bir büyük patates, günlük B6 vitamini gereksiniminin aşağı yukarı %20’sini karşılayabilir.
Ispanak: Bir fincan pişmiş ıspanak, günlük B6 vitamini gereksiniminin aşağı yukarı %10’unu karşılayabilir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.