Tüm dünya harekete geçti! Türkiye’ye akın akın geliyorlar

Kahramanmaraş odaklı iki büyük depremin sonrasında yaşanan yıkımda depremzedelere yardım etmek amacıyla bütün dünya seferber oldu. Birçok ülke Türkiye’ye taziyelerini iletti ve yardım etmeye hazır olduklarını bildirdi. Havalimanlarına teker teker..

Tüm dünya harekete geçti! Türkiye’ye akın akın geliyorlar
Yayınlanma: Güncelleme: 3 views

Kahramanmaraş odaklı iki büyük depremin sonrasında yaşanan yıkımda depremzedelere yardım etmek amacıyla bütün dünya seferber oldu. Birçok ülke Türkiye’ye taziyelerini iletti ve yardım etmeye hazır olduklarını bildirdi. Havalimanlarına teker teker inen uçaklarda arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra özel eğitilmiş köpekler de var.

Türkiye’nin güneyi ve güneydoğusunu vuran tarihi depremlerin sonrasında dünya ayağa kalktı, kurtarma ve yardım ekipleri bir bir yola çıktı. Avustralya’dan Azerbaycan’a, Japonya’dan Yunanistan’a, ABD’den Lübnan’a, İsrail’den Almanya’ya, Güney Kore’den Katar’a, Rusya’dan İspanya’ya, Japonya’dan Tayvan’a yeryüzünün dört bir yderhaln uçaklar havalandı. Avrupa Birliği ise, AB Sivil Koruma Mekanizması’nı Pazartesi günü depremden saatler sonra aktif duruma getirdi.

Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP), çığ gibi büyüyen kampanyaları ‘Dünya güçleri Türkiye ve Suriye’ye deprem yardımları amacıyla çabuk ediyor’ başlığıyla abonelerine geçti.

AZERBAYCAN

Deprem duyulur duyulmaz Türkiye’ye ilk kurtarma ekibini yollayan ülke, kardeş Azerbaycan oldu. 370 şahıstan meydana gelen yardım ekibinin bir alanı çokdan deprem bölgesine ulaştı.
Bakü idaresi ilaveten, bugün Türkiye’ye iki uçak dolusu yardım gönderiyor. Uçaklarda her türlü tıbbi malzeme ve teçhizatla donatılmış seyyar sahra hastanesi bulunuyor.

JAPONYA

7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremler; Japonya’daki Türk sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Tokyo Camii Diyanet Türk Kültür Merkezi öncülüğünde bir araya gelen Gifu Fatih Camii, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Türk Ticaret ve Sanayi Odası Japonya (TTSOJ), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Türk Japon Kültür Ticari Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği depremden büyülenen bölgelere destek amacıyla yardım kampanyası başlattı.

AVUSTRALYA-YENİ ZELANDA

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, depremzedelere ulaştırılmak üzere insani yardım gruplarına ilk etapta 10 milyon dolarlık yardım sağlayacaklarını açıkladı.
Avustralya’nın komşusu Yeni Zelanda ise 1,5 milyon dolarlık yardımda bulunacak.

KOSOVA – HIRVATİSTAN

Kosova ve Hırvatistan’dan arama-kurtarma ekipleri deprem mekanlarındaki çalışmalara destek olmak hedefiyle Türkiye’ye hareket etti. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin talimatı üstüne Adem Yashari Havaalanı’nda Kosova Emniyet Gücü (FSK) askerlerinden meydana gelen 30 şahıslik ekip Türkiye’ye doğru hareket ettiği ifade edildi.

Hırvatistan Kızılhaç’ı, 40 şahıs ve 10 köpekten meydana gelen arama-kurtarma ekibinin Türkiye’deki deprem yerlerinde devam eden operasyonlara destek olmak hedefiyle Gaziantep’e doğru yola çıktığını ifade etti. Ekip üyelerinin Sivil Savunma Devlet Müdaduruma Birimi’nin Kentsel Arama-Kurtarma delegesi bulunduğu belirtildi.

ERMENİSTAN

Türkiye’ye başsağlığı mesajı gönderen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, vatanının depremzedelere yardım sağlamaya hazır bulunduğunu açıkladı.

ALMANYA’DA TÜRKİYE SEFERBERLİĞİ

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşam sürdüren Türkler yardım seferberliği başlattı. Berlinli sivil toplum kuruluşları doğrulusunda yardım malzemesi toplamak hedefiyle 4 değişik merkez oluşturulurken, depremzedeler amacıyla sabahın erken saatlerinden itibaren tonlarca yardım malzemesi toplandı.

Berlin’deki yardım merkezlerine başta biberonlar, çocuk mamaları, çocuk bezleri, uyku tulumları, battaniyeler, bayan erkek ve giysileri, hijyen malzemeleri ve ilaçlar olmak üzere gereksinim duyulabilecek çok detaylı malzemeler bağışlanıyor.

Alman arama kurtarma ekibi, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin sonrasında Türkiye’ye doğru yola çıktı. Almanya’nın Köln kentinden yola çıkan 41 şahıs ve 7 köpekten meydana gelen ekip, Köln-Bonn Havalimanı’ndan özel uçakla Gaziantep’e hareket etti. Uluslararası arama-kurtarma ekibi International Search and Rescue (ISAR) yetkilileri gerçekleştirdikleri açıklamada, Türkiye’de yetkililerle istişarelerde bulunduklarını ve en kısa vakitte kurtarma çalışmalarına katılacaklarını belirttiler.

Enkaz altındaki insanları bulmak amacıyla kurtarma köpeklerinin yanı sıra dinleme cihazı, bioradar, özel kameralar gibi cihazlarla çalışan ekip, Türkiye’de ilk etapta 14 gün kalmayı planlıyor.

ABD’DEN 158 KİŞİLİK EKİP

ABD, 158 şahıslik arama-kurtarma ekibinin Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı. ABD Ulusal Emniyet Konseyi Stratejik Etkileşim Koordinatörü John Kirby yaptığı açıklamada, Türkiye’de devam eden arama-kurtarma çalışmalarına destek olmak hedefiyle 79’ar şahıstan meydana gelen 2 ekip göndereceğini aktardı.
Kirby, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve Savunma Bakanlığının (Pentagon) Türkiye ile ek yardımlar konusu ile ilgili ilişki halunda bulunduğunu aktardı.

İSRAİL – FİLİSTİN

Filistin, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin sonrasında devam eden arama kurtarma çalışmalarına destek olmak hedefiyle Türkiye ve Suriye’ye arama kurtarma ve sıhhat ekibi gönderileceğini açıkladı. Filistin Başbakanı Muhammed İbrahim Iştiyye yaptığı açıklamada, “Suriye ve Türkiye ile beraber, büyülenen bölgelere erişimi basitleştirmek ve depremzedelere yardım sağlamak amacıyla kurtarma ekipleri amacıyla lüzumlu düzenlemeler yapıldı” dedi.

Aralarında İsrail askerlerinin de bulunduğu ‘Zeytin Dalları’ isimli ortak insani yardım ekibi, Pazartesi akşam saatlerinde Türkiye’ye uçtu. Tel Aviv idaresi, ekibin arama kurtarma vazifeine derhal başlayacağını bildirdi.Aralarında İsrail askerlerinin de bulunduğu ‘Zeytin Dalları’ isimli ortak insani yardım ekibi, Pazartesi akşam saatlerinde Türkiye’ye uçtu. Tel Aviv idaresi, ekibin arama kurtarma vazifeine derhal başlayacağını bildirdi.

ÇEKYA’DAN EKİP HAREKETE GEÇTİ

Çekya doğrulusunda Türkiye’ye gönderileceği belirtiler 68 şahıslik arama-kurtarma ekibi, gönüllü 1 Türk vatandaşının daha eklenmesi ile 69 şahıs olarak Türkiye’ye hareket etti. 35 şahıstan meydana gelen ilk ekip mahalli saatle 18.15’de Ostrava Leos Janacek Havaalanı’ndan, 34 şahıstan meydana gelen ikinci ekip ise mahalli saatle 19.00’da Prag Vaclav Havel Havaalanı’ndan hareket etti. Ekipler uçakla direkt olarak Adana’ya gidecek.
Başkent Prag’dan hareket eden ekibi Prag Türk Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Banu Malaman ve başka yetkililer havaalderhal yolcu etti.

KANADA – MEKSİKA

Kanada, Türkiye ve Suriye’ye yardım sağlamaya hazır olduklarını açıkladı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’den gelen raporların ve görüntülerin yıkıcı bulunduğunu belirterek, “Kanada yardım sağlamaya hazır. Düşüncelerimiz ve kalbimiz bu büyük depremden büyülenen herkesle ve sevdiklerini kaybedenlerle” dedi.

Muhafazakar Parti ise, Kanadalıların ve Kanada hükümetinin yardım sağlamak amacıyla her türlü çabayı desteklediklerini duyurdu. Yeni Demokratik Parti Milletvekili Heather McPherson, federal hükümeti derhal insani destek göndermeye çağırdı.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin sonrasında Türkiye ve Suriye’ye yardım gönderileceğini açıkladı. Türkiye ve Suriye’yi vuran depremler nedeniyle üzüntü duyduğunu ifade eden Obrador, Meksika’nın her iki ülkeye de yardım ekipleri göndereceğini bildirdi.

Obrador, Meksika Ulusal Savunma Bakanlığı (SEDENA) ve Deniz Kuvvetleri Bakanlığı’na (SEMAR) Türkiye ve Suriye’ye gönderilecek yardımın organize edilmesi amacıyla talimat verdiğini belirtti. Obrador, yardımın en kısa sürede gönderilebilmesi amacıyla organizasyona bugün bir an evvelce başlanacağını ifade ederek, ülkede organizasyona katılmak isteyen başka kuruluşlara da çağrıda bulundu.

RUSYA

Türkiye’ye 100 şahıslik arama kurtarma ekibi sevk eden Rusya, ilaveten depremzedeler amacıyla 40 hekimin vazife alacağı sahra hastanesi kuracak. Rusya’dan kalkış yapan iki Il-76 ile bir adet An-148 uçağı Adana’ya indi.
Rusya lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayıp taziyelerini iletti.

ÖZBEKİSTAN

Deprem bölgesine hareket eden 100 şahıslik Özbek ekibinin yanı sıra yardım, uçağı insani yardım ve özel ekipman da taşıyor.

İTALYA

Acil hal ve itfaiye ekiplerinden meydana gelen ilk sivil savunma ekibi, depremin derhal sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılmak amacıyla yola yola çıktı.

GÜRCİSTAN

Türkiye’nin doğu komşusu Gürcistan, itfaiyecilerden meydana gelen 60 şahıslik arama kurtarma ekibini sınırdan geçirdi.

PAKİSTAN

Türkiye’ye uçan arama kurtarma ekiplerine hekimler ve sıhhat personeli eşlik etti. İslamabad idaresi, ilaç ve başka yardım malzemeleriyle dolu bir uçağı daha Türkiye’ye yollayacak.
Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bir araya gelenler depremlerde yaşamını yitirenler amacıyla sessiz sedasız bekledi ve mum yaktı.

İSPANYA
İspanyol kurtarma ekipleri, Türkiye’ye doğru havalanacak uçağa binmeden evvelce ekipmanlarıyla beraber Madrid’deki Barajas havalimderhal bekliyor. 85 şahıslik ekipte gönüllü itfaiyeciler de bulunuyor.

BELÇİKA

Belçika, Türkiye’ye sıhhat ekibi göndermeye hazırlanıyor. Belçika’daki Flaman hükümeti ize, depremden büyülenenler amacıyla 200 bin euroluk bir acil yardım paketi oluşturdu. Yardım miktarının artırılması bekleniyor.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Türkiye’ye inen yardım uçağı sahra hastanesi taşıyordu. Körfez ülkesi, Suriye’ye de yardım ekibi gönderdi.

HOLLANDA
Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’ne bağlı 65 kurtarma vazifelisi ve sekiz özel eğitimli köpek, Türkiye’ye hareket etti. Yerel saatle 19:00 seviyesinde Eindhoven’den hareket eden Hollanda kurtarma ekibine, 15 ton ağır kurtarma ekipmanı tespit edilen bir kargo uçağı da eşlik ediyordu.Ekipte, asker, polis, itfaiye ekibi ve ambulans vazifelileri yer alıyor.
Hollanda Kızılhaçı da, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler amacıyla bir yardım kampanyası başlattı.

LÜBNAN

Tarihi depremlerin kuvvetli şekilde hissedildiği Lübnan da Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderiyor. Lübnan ordusunun kurtarma birlikleri, teknik malzemeleriyle beraber başkent Beyrut’taki havalimderhaln Türkiye’ye uçtu.

HİNDİSTAN

Dışişleri Bakanlığı, 100 şahıslik arama ve kurtarma ekibinin yanı sıra özel olarak eğitilmiş köpeklerin, mühim tıbbi malzemelerle beraber hekim ve sıhhat personelinin Türkiye’ye doğru yola çıkacağını duyurdu.

İNGİLTERE
İngiltere, Türkiye’ye 76 şahıslik bir arama kurtarma ekibi dahil acil destek yolladı. Ekipte kurtarma köpekleri de bulunuyor. Londra idaresi, gerektiğinde daha çok destek amacıyla hazır bulunduğunu açıkladı.

BULGARİSTAN

Türkiye’nin batı komşusu Bulgaristan, depremden birkaç saat sonra 59 şahıslik bir kurtarma ekibini yola çıkardı. 19 kurtarma aracından meydana gelen ekip, Edirne’deki Kapıkule Sınır Kapısı’ndan ülkeye giriş yaptı.

İSVİÇRE

Zürih Havalimanı’ndan kalkan bir uçak, İsviçreli kurtarma vazifelileri ve eksperleri taşıyordu. Türkiye’ye doğru hareket eden uçakta 22 personelden meydana gelen REDOG ekibinin yanı sıra ilaveten 14 özel eğitimli köpek de vardı. İsviçre yanı sıra Türkiye’ye 80 eksper yolluyor.

TAYVAN

Güney Asya ülkesi Tayvan, 130 şahıslik kurtarma ekibi, beş arama köpeği ve 13 ton yardım malzemesini Türkiye’ye doğru yola çıkardı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.