Resmi Gazete’de deprem bölgesi kararları! KDV düştü, borçlar ertelendi

Prefabrik yapı ve konteynerlerin, depremden büyülenen 10 ilde afetzedeler ile alakalı kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV seviyesi sene sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Hem de Ticaret Bakanlığı konteyner..

Resmi Gazete’de deprem bölgesi kararları! KDV düştü, borçlar ertelendi
Yayınlanma: Güncelleme: 23 views

Prefabrik yapı ve konteynerlerin, depremden büyülenen 10 ilde afetzedeler ile alakalı kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV seviyesi sene sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Hem de Ticaret Bakanlığı konteyner ev ve prefabrik yapı ihracatını 3 ay yasakladı. Deprem bölgesindeki esnafın kredi borcuna 6 ay erteleme kararı verildi.

Kahramanmaraş depreminin sonrasında kurulacak olan prefabrik yapılara dair KDV düzenlemesi gerçekleştirildi.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer alan karara göre, OHAL ilan edilen illerde kullanılmak üzere 31/12/2023 tarihine kadar (bu tarih dahil) afetzedeler ile 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17’nci maddesinin birinci fıkrasında kabul edilen kurum ve kuruluşlara tesliminde (kurulum ve montaj dahil) KDV yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanacak.

3 AY YASAK GELDİ

Öte yandan Ticaret Bakanlığı, depremler nedeniyle ilk etapta meydana çıkan geçici barınma gereksiniminin acilen giderilmesi amacıyla konteyner ev ve prefabrik yapı ihracatını 3 ay yasakladı.

ESNAFIN KREDİ BORCUNA ERTELEME

Öte yandan deprem bölgesindeki esnafın Halk Bankası’na olan kredi borçları 6 ay erteleme kararı verildiği açıklandı.

Ertelemeye dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Ertelemeden kaynaklı faizi Hazine karşılayacak. Erteleme kararı, vadesi 6 Şubat’tan itibaren 6 ay içerisinde dolacak bütün kredi borçlarını kapsıyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.