Parasal sıkılaştırma nedir? Parasal sıkılaştırma ne demek? Merkez Bankası faiz kararında dikkat çeken detay…

Yayınlanma: 22.06.2023– 16:18 / Son Güncelleme: 22.06.2023 – 16:20 Parasal sıkılaştırma ifadesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ( TCMB ) tarafından açıklanan faiz kararı neticesinde konu ile ilgilenen kişiler tarafından araştırılıyor…

Parasal sıkılaştırma nedir? Parasal sıkılaştırma ne demek? Merkez Bankası faiz kararında dikkat çeken detay…
Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Parasal sıkılaştırma ifadesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ( TCMB ) tarafından açıklanan faiz kararı neticesinde konu ile ilgilenen kişiler tarafından araştırılıyor. Ekonomiyi yakından takip eden birçok kişi “parasal sıkılaştırma” konusunun ne olduğunu ve parasal sıkılaştırma olunca ne olacağını merak ediyor. Bu içeriğimizde ” Parasal sıkılaştırma nedir? ” sorusunu yanıtladık…

PARASAL SIKILAŞTIRMA NEDİR, NE DEMEK?

Parasal sıkılaştırma yani bir başka ifade edilişiyle sıkı para politikası, merkez bankalarının, fiyat istikrarı amacı doğrultusunda uygulamış olduğu yöntemlerden biri olarak, sıklıkla ekonomide enflasyonist eğilimlerin söz konusu olduğu dönemler içerisinde uygulanmaktadır.

Parasal sıkılaştırma ne demek

Parasal sıkılaştırma, genellikle enflasyondaki artışa, cari açık ve kurdaki artışın eşlik etmesi ile gündeme gelir. Sıkı para politikası ile merkez bankası piyasadaki para arzını kısmaya yönelik adımlar atar.

Bu doğrultuda sıkı para politikasının ilk aracı olarak akla faiz oranları gelse de merkez bankasının elinde zorunlu karşılıklar, reeskont oranı gibi kullanabileceği başka araçları da bulunmaktadır.

PARASAL SIKILAŞTIRMA POLİTİKASI SONUCUNDA NE OLUR?

Parasal sıkılaştırma ile faiz oranlarının artırılması, ekonominin büyüme hızını ve yurt içi yatırımlarını etkileyebilmektedir.

Bu politikayı izleyen merkez bankaları, para talebini azaltmaya ve ekonomik genişlemenin hızını sınırlamaya çalışır. Sıkı para politikası, faiz oranlarını artırma ve para arzını kısma gibi araçları içerir.

Parasal sıkılaştırma nedir

Bilanço daralması da merkez bankasının her ay satın aldığı varlık miktarını azalttığı veya aşamalı olarak sonlandırdığı kontrollü ve sistematik bir para politikası aracı.

Daralmada, Hazine tahvili ve konut kredisine dayalı menkul kıymet alımlarını içeren ve niceliksel gevşeme (parasal genişleme) olarak bilinen tahvil alım programları devreden çıkar.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.