Moody’s Türk bankaları görünümünü durağana çevirdi

Geçen hafta Türkiye’nin ortodoks politikaları hayata geçirmesi durumunda not artışı sinyalini veren Moody’s şimdi de Türk bankalarının görünümünü değiştirdi. Moody’s Investors Service’ten yapılan açıklamada Türk bankacılık sistemi için görünümün durağan..

Moody’s Türk bankaları görünümünü durağana çevirdi
Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Geçen hafta Türkiye’nin ortodoks politikaları hayata geçirmesi durumunda not artışı sinyalini veren Moody’s şimdi de Türk bankalarının görünümünü değiştirdi.

Moody’s Investors Service’ten yapılan açıklamada Türk bankacılık sistemi için görünümün durağan olarak değiştirildiği açıklandı. 

Moody’s seçimlerin ardından iyileşen faaliyet koşulları nedeniyle görünüm istikrarlı ancak zorlu olmaya devam ettiğini ifade etti.

Moody’s tarafından Türk bankaları için yapılan analiz şöyle;

“Türk bankaları için faaliyet ortamı zorlu ve değişken olmaya devam etmektedir. Ekonomik büyümede beklenen yavaşlama ve yüksek seyretmeye devam eden enflasyon nedeniyle aşağı çekilmiştir.

Bununla birlikte, hükümetin politika yapımında ortodoksluğa dönmek için attığı ilk adımlar Mayıs 2023’teki seçimler Türk bankaları için faaliyet koşullarını destekleyici niteliktedir. Çok yüksek enflasyon, daha yüksek vergiler ve liranın değerinin daha da düşmesi tüketici harcamalarını ve borçluların geri ödeme kapasitesini zayıflatarak bankaların varlıklarını baskı altına alır.

Döviz kurunda değer kaybı ve 2022’ye kıyasla daha yavaş olmakla birlikte kredi hacminde genişleme, görünüm döneminde sektörün sermaye yeterliliğini zorlayacaktır. Kârlılık normalleşecek 2022’de kaydedilen zirvelere kıyasla azalmış olsa da yine de güçlü kalmaya devam etmektedir.”

 

Kaynak: Haber Global

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.