Kovid-19’un son varyantı, anksiyete şikayetlerini artırdı

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Kovid-19 hastalarında anksiyete belirtilerinin arttığını açıkladı.  Özkaya, Kovid-19’un çıktığı ilk dönemlerde yaşanan “akciğerlerdeki buzlu cam” görünümlerinin tekrar görülmeye başladığını vurguladı…

Kovid-19’un son varyantı, anksiyete şikayetlerini artırdı
Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Kovid-19 hastalarında anksiyete belirtilerinin arttığını açıkladı. 

Özkaya, Kovid-19’un çıktığı ilk dönemlerde yaşanan “akciğerlerdeki buzlu cam” görünümlerinin tekrar görülmeye başladığını vurguladı.

Özkaya, grip, domuz gribi ve RSV gibi solunum yollarını etkileyen virüslerin bir hastada birden fazla görülebildiğini aktararak, “Hastalarımız, uzayan öksürük şikayetlerinin hangisinden kaynaklandığını merak ediyor. Kovid-19 testleri büyük oranda negatif gelse de öksürük ve grip şikayetleriniz uzamış ise mutlaka doktora gitmeli ve akciğer filmi çekilmesiyle bu hastalıkların ayrımı yapılarak tedaviye başlanmalı.” uyarısında bulundu.

Kovid 19’un salgın döneminde bile bu kadar fazla öksürük şikayeti görülmediğine dikkati çeken Prof. Dr. Özkaya, şu bilgileri verdi:

“Acil servisler ve poliklinikler adım atılmayacak kadar kalabalık. Bunun sebebi, birkaç virüsün neden olduğu uzamış ya da kronik grip vakaları. Özellikle, öksürük hastaların tabiri ile ‘sinir bozucu’ hale geldi. Buna, ‘öksürük ve zatürre salgını’ diyebiliriz. Kovid-19 hastalarımızda huzursuzluk, uykusuzluk ve aşırı uyuma isteğine rağmen dinlenememe, sinirlilik, terleme, tahammülsüzlük, hastalıktan ve ölüm korkusundan bağımsız anksiyete dediğimiz endişe, kaygı ve korku şikayetleri daha sık ve ön planda görülmeye başlandı.”

Öte yandan, Türkiye’de gelişen sağlık sistemiyle tüberküloz ve verem hastaları sayısında düşüşün yaşanmasına rağmen tehlikenin devam ettiğini kaydeden Özkaya, dünya genelinde artan savaş ve doğal afetler nedeniyle bu hastalıkların sayısında artış gözlemlendiğini ifade etti.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.