KORKUTAN BÜYÜK SALGIN 248 ÖLÜ. SAĞLIK BAKANI İSTİFSA ETTİ !

Peru’da dang humması salgını yaşanıyor. Salgından 248 şahıs öldüğü ve Sıhhat Bakanı’nın istifa ettiği bildirildi. Independent Türkçe’den Kerim Çelik’in haberine göre; Latin Amerika’nın bugüne kadar gördüğü en kötü dang humması..

KORKUTAN BÜYÜK SALGIN 248 ÖLÜ. SAĞLIK BAKANI İSTİFSA ETTİ !
Yayınlanma: Güncelleme: 1 views

Peru’da dang humması salgını yaşanıyor. Salgından 248 şahıs öldüğü ve Sıhhat Bakanı’nın istifa ettiği bildirildi.

Independent Türkçe’den Kerim Çelik’in haberine göre; Latin Amerika’nın bugüne kadar gördüğü en kötü dang humması salgını Peru’da 248 bireyin ölümüne yol açarken Sıhhat Bakanı istifa etmek mecburiyetinde kaldığı ifade edildi.

Salgının bu sene içerisinde 150 bin seviyesi bireyi etkilediği ve ölü adedinin durumu hazırda 248’e vardığı bildirildi.

Ülkenin kuzeybatısındaki Ekvador sınırına oran olarak yakın, aşağı yukarı 600 bin nüfuslu Piura kentinin salgının merkezi bulunduğu söylendi.

Peru Tabipler Birliği sözcüsü Dr. Leslie Soto, Dang humması, Peru kısenearında bu baharda yaşanan gibi sıcak havalarda ve yağmurlu ortamlarda daha süratli artan sivrisineklerle yasenedığının söyleyerek

El Niño’nun etkilerinin senenin geri kalanında yoğunlaşması beklenirken, Peru’nun dang humması tecrübesi bundan sonra bölgenin geri kalanına ikaz fonksiyonu görebilir. Bu, iklim değişikliğinin şiddetini artırmayı sürdürmesi durumunda neler beklenebileceğine dair de bir ikaz olabilir.

DANG HUMMASI SALGINI NEDİR?

Dang humması ya da deng humması (İngilizce: dengue fever), dang virüsü kaynaklı bir enfeksiyondur. Sivrisinekler dang virüsünü bulaştırır (ya da yayar). İnsanların kemikleri kırılır gibi kuvvetli ağrı çekmesine niçin bulunduğu için, Dang humması “kırık kemik humması” olarak da bilinir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.