Kabine toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Ana gündemi deprem olan Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem felaketindeki son hali açıklayarak, “Depremde 35 bin 418 vatandaş hayatını kaybetti. 105 bin 505 şahıs..

Kabine toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Yayınlanma: Güncelleme: 16 views

Ana gündemi deprem olan Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem felaketindeki son hali açıklayarak, “Depremde 35 bin 418 vatandaş hayatını kaybetti. 105 bin 505 şahıs yaralandı” dedi. Erdoğan ayrıca, “Mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşasına derhal başlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalardan satır başları:

Türkiye tarihindeki Erzincan’dan ileri en büyük iki afetini ardı ardına yaşadık. Hissedilen tesir 1000 km çok bir alana yasenedı. Felaketin tarihteki başka büyük depremlere göre 7 km gibi yüzeye yakın bir yerde gerçekleşmesi yıkımı artırdı. Atom bombalarının yüzlercesine denk büyüklükte bir enerji meydana çıkardı. Güneye doğru 3 metrelik bir kaymaya sebep olan deprem ciddi can kaybını yanında getirdi. Depremde hayatını kaybeden 35 bin 418 vatandaşıma Allah’tan rAhmet diliyorum. 105 bin 505 şahıs yıkıntı altından kurtuldu. Dünya deprem tarihinde eşine az rastlanan iki depremin üst üstte yaşanması tabloyu ağırlaştırdı.

”DEVLET VE MİLLET OLARAK SEFERBER OLDUK’

Bir hafta amacıylae bitirilecek hasar teşhis çalışmaları sonucunda net tablo meydana çıkaracak. Kış şartları ve alt yapıda meydana gelen yıkımlar işimiz zorlaştırdı. Bölgedeki şehirlerimizin ayakta kalan kapasiteleri ile yakındaki şehirlerdeki kamu imkanlarını derhal harekete geçirdik. Şartları sonuna kadar zorladık. En kısa sürede şehirlerimize ulaşmak amacıyla devlet ve ulus olarak seferber olduk. Bu felaket dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın görülebilecek aksaklıklar bizde de yaşandı. Devletimiz bütün kurum ve imkanlarıyla deprem bölgesine ulaşmak amacıyla canla başla mücadele etmiştir.

Kamu çalışanları ve vatandaşlarımızın derhal başlattığı çalışmalara başka yerlerden gelen ekiplerimiz de katıldı. İlk saatlerin zorlukları aşılınca çalışmalar daha sistematik çalışmaya başladı. Bölge genelindeki çalışmalar düzene sokuldu. 71 vilayetinden gelenlerle beraber 250 bin kamu görevlimiz deprem bölgesindeki çalışmalarda yer alıyor. Profesyonel direkt olarak arama kurtarma personeli adedi 35 bini aştı. Depremin üzerinden geride bıraktığımız uzun saatlerin sonrasında bile yıkıntıların altından canlı vatandaşlarımızı çıkartabiliyor olması en büyük teselli kaynağımızdır. Sadece Kızılay 20 milyonu buldu. Depremden sonra yaptığımız uluslararası yardım çağrısına 100 ülkeden yanıt aldık. Hem de ülkemize destek ve taziye amacıyla bizi arayan bizi arayan 42 ülkenin devlet başkanı ile görüşmelerim oldu. 61 değişik ülkeden 444 uçuşla ülkemize insani yardım ulaştırıldı.

’30 BİN KONUTUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ’

Kaybedecek tek bir dakikamız bile yok. Hasar belirlenmesi biten her yerde derhal inşaat çalışmalarına geçeceğiz. Mart başında 30 bin konutun inşasına derhal başlayabiliyoruz. Amacımız bir sene içerisinde deprem bölgesinin bütününde kaliteli ve güvenilir konut inşaasını tamamlamaktır. Konutları fay hatlarının uzağında inşa edeceğiz. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızdan bir sene sabretmelerini istiyorum. Geçmişte Van, Elazığ, Malatya, İzmir ve Bingöl depremlerinde yıkımın izlerini silip yeni konutlarına teslim ettiysek burada da benzerini yapacağız. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız.

Yılgınlığa, bezginliğe katiyen kapılmadan beraberce bu felaketin acısını dindireceğiz, yaraları saracağız. Dün Çam ve Sakura Hastanesi’ni ziyaret ettim. Çam Sakura’da hiçbir şey eksik bırakılmadan tedavileri yapılıyor. Sıhhat Bakanlığımız lüzumlu müdahaleleri yapıyor.

DESTEK ÖDEMELERİ

Oturulamaz olan binalardaki vatandaşlarımıza 15 bin lira taşınma, 5 bin lira ile 2 bin lira arasında kira yardımı yapacağımızı açıklamıştım. Önümüzdeki zamanlarda meydana çıkacak gereksinimlere göre ek desteklerde yapacağız.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.