Hindistan Gezilecek Yerler

Hint Hacları

Tarafından yazılmıştır admin

Hindistan, mirasının huzurunun bulunduğu tanrıların ve çeşitli dinlerin ülkesidir. Hindistan hac ile noktalı. Hindistan’da hac turizmi son derece popülerdir. Hinduizm, Budizm ve Sihizm gibi büyük dinler Hint topraklarından çıkmıştır. Çeşitlilik içindeki birlik, bu büyük ülke için anahtar kelimedir.
Kuzey Hindistan’da ziyaret edilecek en kutsal yerlerden bazıları Varanasi, Kumbh Mela’nın düzenlendiği Prayag (Allahabad) ve Lord Krishna’nın doğum yeri olan Mathura’dır. Doğu Hindistan’da, Jagannath Tapınağı ve Rath Yatra ile ünlü Orissa’da Puri yatıyor. Rameshwaram ve Kanyakumari güneyde, Dwaraka ise batıda Lord Krishna’nın krallığıdır. Ayrıca Tirupati, Vaishnodevi, Shirdi, Shabrimala, Tanjore ve Madurai kasabaları gibi yerler tapınakları ve türbeleriyle ünlüdür ve mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler listesindedir.
Hindistan’daki Sih hac siteleri, dördüncü Sih Guru Guru Ram Das tarafından kurulan Altın Tapınak’ı içerir. Bu, Sihlerin en kutsal tapınağıdır ve Amritsar kasabasındadır. Bir diğer önemli hac yeri Anandpur Sahib, onuncu Guru Guru Gobind Singh’in onları vaftiz ederek ‘Khalsa’yı veya saf olanları yarattığı Anandpur Sahib’dir.

Hindistan’daki Jain tapınakları, Jainizm dinini izleyen tüm adanmışlar için bir cazibe merkezidir. Karnataka eyaletinde bulunan en önemli Jain hac alanlarından biri, Sravanabelagola’daki Bahubali’nin monolitik heykelidir. Ayrıca Dilwara Tapınağı’nın bulunduğu Rajasthan’daki Abu Dağı, Jain sanatının ve mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Bihar, Uttar Pradesh, Ladakh ve Hindistan’ın diğer bölgelerinde bulunan Budist hac yerleri, Güney Doğu Asya ve dünyanın diğer bölgelerindeki milyonlarca insan için önemli yerlerdir. Hindistan’daki Bodh gaya hacı, en önemli Budist hac merkezi olarak kabul edilir. Ayrıca Bodh gaya’daki muhteşem Mahabodhi tapınağı, yüzyıllar, kültürler ve mirasların mimari bir birleşimidir. Vaishali Budistler için özel bir öneme sahiptir. Buddha’nın son vaazını verdiği ve yaklaşmakta olan Nirvana’sını duyurduğu yer burasıdır.

Yazar hakkında

admin

Yorum Yap