Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan’ın Çiçekler Vadisi

Tarafından yazılmıştır admin

Uttranchal’ın Garhwal tepelerinin Himalaya sıralarında yüksekte büyüleyici bir vadi bulunur. Burada, berrak akan dereleri olan çiçekli çayırlar, gümüş huş ağaçlarına ve parıldayan kar zirvelerine karşı kuruludur. Çiçeklerin üzerinde yoğun bir çiy yatıyor, çevredeki ormanda kuşlar ötüyor ve hava saf ve çiçek kokularıyla dolu.

Uygarlığın araştıran gözlerinden saklanan bu vadi, sakinler tarafından perilerin ve perilerin oyun alanı olan Bhyundar Vadisi olarak biliniyordu. Çobanların sığırlarını burada otlatma özgürlüğüne sahip olmalarına rağmen, göksel meskenlerine izinsiz girmekten kaçınıldı.

Efsaneler bu vadiyi Ramayanalı Hanumanji’nin Rama’nın küçük kardeşi Lakshmana’yı canlandırmak için “Sanjeevani” otlarını topladığı alanla ilişkilendirir. Hanuman, hayat kurtaran otlar arayışında çok uzak bölgeleri ziyaret etmek zorunda kaldı.

Frank S. Smith – 1937 musonunda birkaç hafta burada kamp yapan ve değerli keşif çalışmaları yapan dağcı, kaşif, botanikçi, vadiyi Çiçekler Vadisi olarak dünyaya tanıttı.

7 km. Pulna’dan Bhyundar köyüne giden yol, basamaklı şelaleler ve soğuk su kaynakları gibi doğanın muhteşem güzellikleriyle doludur. Çalılar ve yabani güller bolca yetişir ve orman gülleri bölgeyi pembe ve koyu kırmızıya boyar. Yol kenarındaki küçük çay tezgahları tüm güzergah boyunca uzanıyor ve Bhyundar köyünde genç ve hevesli turist rehberleri meşgul olabilir. Burada bir süre dinlendikten sonra, Laxman Ganga’nın sağ kıyısındaki yürüyüş, zengin bitki örtüsü boyunca, şimdi desteklenen bir kütük köprüye kadar devam ediyor, patika daha dik ve daha sert ve 2 km. Buradan, Valley of Flowers ve Hemkund Sahib’e yapılacak yürüyüşlerin ana kampı olan Ghangharia’ya ulaşacaksınız. Çiçekler Vadisi’nde kamp yapmaya ve gecelemeye izin verilmediğinden, Ghangharia trek için mantıklı bir ana kamptır.

Yazar hakkında

admin

Yorum Yap