Google’dan Türk astronom ve matematikçi Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan’a özel “Doodle”

Google tarafından Türkiye’nin ilk kadın gök bilimcilerinden Türk astronom ve matematikçi Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan için ‘Doodle’ hazırladı.  Google, gök bilimci ve akademisyen Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan’a özel “Doodle” hazırladı. Google, ana..

Google’dan Türk astronom ve matematikçi Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan’a özel “Doodle”
Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Google tarafından Türkiye’nin ilk kadın gök bilimcilerinden Türk astronom ve matematikçi Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan için ‘Doodle’ hazırladı. 

Google, gök bilimci ve akademisyen Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan’a özel “Doodle” hazırladı.

Google, ana sayfasında bugüne özel hazırladığı “Doodle”da, “Nüzhet Gökdoğan’ın 113. yaş günü. Bugünün Doodle’ı, Türkiye’nin ilk kadın gök bilimcilerinden biri olarak tanınan Türk astronom ve matematikçi Nüzhet Gökdoğan’ı anıyor.” ifadeleri kullanıldı.

“Doodle”da gezegen ve kitap görsellerinin yanı sıra Gökdoğan’ın çizgi görseline yer verildi.

Doodle tıklandığında kullanıcılar, 14 Ağustos 1910’da İstanbul’da dünyaya gelen Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan ile ilgili bilgi ve haberlerin yer aldığı sayfaya yönlendiriliyor.

Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilerek ilk kadın dekan unvanını aldı.

Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor. İnternet kullanıcıları, özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye ya da konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye erişebiliyor.

 

 

PROF. DR. NÜZHET GÖKDOĞAN KİMDİR?

Nüzhet Gökdoğan, 14 Ağustos 1910 tarihinde İstanbul’da doğdu. 24 Nisan 2003 yılında hayata gözlerini yuman Türk gök bilimci ve akademisyen Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bilim kadınlarındandır. Tam adıyla Hatice Nüzhet Gökdoğan, “Türkiye’nin ilk kadın gökbilimcisi ve ilk kadın dekanı” olarak bilinir.

 

Kaynak: AA

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.