EYT’ye son dönemeçte TESK’ten dikkat çeken ‘staj ve prim’ açıklaması! ‘Bağ-Kur’da adaletsizlik giderilmeli’

EYT yasasının çıkmasına sayılı günler kala staj mağdurlarıyla alakalı yeni ilerlemeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, staj ve prim borçalanmalarıyla alakalı ilgi..

EYT’ye son dönemeçte TESK’ten dikkat çeken ‘staj ve prim’ açıklaması! ‘Bağ-Kur’da adaletsizlik giderilmeli’
Yayınlanma: Güncelleme: 11 views

EYT yasasının çıkmasına sayılı günler kala staj mağdurlarıyla alakalı yeni ilerlemeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, staj ve prim borçalanmalarıyla alakalı ilgi çeken açıklamalarda bulundu.

9 Eylül 1999’dan evvelce sigortalı olup da daha sonra çıkarılan yasalar nedeniyle emeklilik zamanı 18 seneye kadar uzayanları artık emeklilikte yaşa takılanları (EYT) ilgilendiren planlamade sona gelindi. Haftaya salı günü yasalaşması beklenilen planlama Resmi Gazete’de yayımlandığı tarih itibarıyla yürürlüğe girecek.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edilen ve TBMM Genel Kuruluna sevk edilen EYT planlamasi ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Emeklilik müracaatları da o tarihten sonra alınmaya başlayacak. Öncelik ile e-Devlet’ten ya da SGK merkezlerinden sigortalılık zamanı öğrenilmeli. Kademeli prime (5000-5975) ve sigortalılık zamanıne göre (kadın ise 20, erkek ise 25 senesi dolduracak) müracaat yapılması gerekiyorsa söz hususu tarih itibarıyla harekete geçilmeli. Maaşlar da 1 Mart itibarıyla hesaplanarak verdiği emekli kartı numarasına göre tespit edilen tarihlerde yatmaya başlayacak.

EYT’ye son dönemeçte TESK’ten ilgi çeken ‘staj ve prim’ açıklaması ‘Bağ-Kurda adaletsizlik giderilmeli’
ÖNCE İŞTEN ÇIKIŞ SONRA SGK

Çalışanların yüzde 80’ine yakını EYT’den emekli olsa da işe devam etmek istiyor. EYT planlamasiyle emeklilik hakkı elde edenlerin SGK’dan ‘emekli olacak şartları taşıyor’ yazısını alıp işyerine tebliğ ettikten sonra işten ayrılmaları gerekecek. Bu bir prosedür. İşyerine EYT’den emeklilik hakkıyla ayrılacağını SGK yazısıyla bildirenler kıdem tazminatı, birikmiş izin paraları gibi haklarını alacak ve iş sözleşmesini sonlandıracak. Emekli adayı daha sonra SGK’ya emeklilik ve aylık isteği amacıyla müracaat yapacak. Bu müracaat SGK şubelerine direkt gidip yapılabildiği gibi, e-Devlet üzerinden de basitçe gerçekleştirilebiliyor. Eğer işveren personeli emekli olduktan sonra onunla devam etmek istiyorsa ve 5 puanlık destek priminden yararlanmak istiyorsa 10 gün içerisinde onunla yine sözleşme yapacak.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.