Hindistan Gezilecek Yerler

Chennai Hindistan

Tarafından yazılmıştır admin

Tamil Nadu’nun başkenti Madras olarak da bilinen Chennai, ülkenin dördüncü büyük şehridir. Hindistan’ın diğer büyük metropolleriyle karşılaştırıldığında, çok daha az sıkışık ve kirli. Chennai, Doğu Hindistan Şirketi’nin ilk yerleşim yeriydi. 1639’da, Hampi’nin Vijayanagar hükümdarlarının son temsilcisi Chandragiri Raja tarafından verilen bir toprak parçası üzerinde kuruldu.
Şehrin oldukça yetkin kamu hizmetleri, halk otobüsleri var ve banliyö trenleri sorunsuz çalışıyor. Son zamanlarda Chennai’de mühendislik fabrikalarının, araba montaj fabrikalarının, eğitim kurumlarının ve tekstil üretim birimlerinin artmasıyla büyük bir endüstriyel genişleme gerçekleşti. Böyle önemli bir cazibe merkezi olmamasına rağmen, dünyanın en büyük ikinci plajı olan Marina Plajı’na sahiptir. Popüler bir turistik yer olmasına rağmen, denizin büyük bir köpekbalığı popülasyonuna ev sahipliği yaptığı bilindiğinden, plaj yüzücüler arasında pek favori değildir.
MS 1640’ta inşa edilen Fort St. George, bir zamanlar Doğu Hindistan Şirketi’nin ilk kalesi olarak hizmet etti. Şimdi, Sekreterlik ve Yasama Meclisine ev sahipliği yapıyor. Yapının ön cephesini süsleyen 46 metre yüksekliğindeki bayrak direği, aslında 17. yüzyıldan kalma bir gemi enkazından kurtarılmış bir direk. Fort Müzesi, Raj’ın günlerine kadar uzanan olağanüstü bir hatıra koleksiyonuna sahiptir. Fort kompleksi içinde, aynı zamanda Hindistan’daki en eski Anglikan Kilisesi olan St Mary’s Kilisesi, 1678-1680’de inşa edilmiştir. Aynı zamanda hayatta kalan en eski İngiliz inşaatıdır.


Ulusal Geyik Parkı, nesli tükenmekte olan Hint antilopunun (kara para) önemli sayıda türünün hala bulunabileceği dünyadaki tek yerdir. Geyik Parkı, Dünya Yaban Hayatı Fonu tarafından desteklenen Madras Yılan Parkı ile birlikte, Guindy’deki Raj Bhavan tesislerinde yer almaktadır.

Yazar hakkında

admin

Yorum Yap