Ceren Damar’a hakaretten yargılanan avukatın avukatına tepki!

Ankara’da 27 yaşındaki inceleme görevlisi Ceren Damar Şenel’i öldüren sanığın avukatlığını yapan ve duruşmada Şenel’e yönelik sözleri nedeniyle ‘hakaret’ suçundan yargılanan avukat Vahit Bıçak’tan sonra onun avukatı Ersoy Aytaç da..

Ceren Damar’a hakaretten yargılanan avukatın avukatına tepki!
Yayınlanma: Güncelleme: 5 views

Ankara’da 27 yaşındaki inceleme görevlisi Ceren Damar Şenel’i öldüren sanığın avukatlığını yapan ve duruşmada Şenel’e yönelik sözleri nedeniyle ‘hakaret’ suçundan yargılanan avukat Vahit Bıçak’tan sonra onun avukatı Ersoy Aytaç da savunmasıyla reaksiyon çekti.

Çankaya Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, 2 Ocak Ayı Ayı 2019’da üniversite yerleşkesindeki odasında 23 yaşındaki öğrencisi Hasan İsmail Hikmet doğrulusunda tabancayla vurulduktan sonra bıçaklanarak öldürüldü.

Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu vazifiyeti nedeniyle kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı; karar Yargıtay doğrulusunda da onandı.

SAVUNMASINDA ŞENEL’İ SUÇLAMIŞTI

Sanık avukatı Vahit Bıçak, duruşmadaki savunmasında Ceren Damar Şenel’in, müvekkiline cinsel istismarda bulunduğunu, yerini kullanarak bu istismarı sürdürdüğünü ve müvekkilini tehdit ettiğini iddia etti.

Bıçak, gene sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sevgili lise ve üniversite öğrencisi gençler; üzerinizde otorite kullanma yetkisine sahip öğretmen, öğretim üyesi, okutman, inceleme görevlisi vs. yüksek not verme ya da diğer vaatlerle cinsel taleplerde bulunursa sakın sessiz kalmayın” ifadelerini kullandı.

Damar ailesi bunun üstüne sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında, duruşma esnasında yaptığı savunmalar, sosyal medya paylaşımları ve açıklamaları nedeniyle şikayette bulundu. Avukat Vahit Bıçak hakkında, ‘kişinin hatırasına hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 10 seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

MAZERET BİLDİRİP KATILMADI

Ankara 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın günümüz duruşmasına, mahkeme heyeti, Şenel’in babası Mustafa, annesi Feyzan Damar, doğrultu avukatları katıldı. Sanık Vahit Bıçak, duruşmaya mazeret bildirerek katılmadı. Sanığın avukatı, Bıçak’ın 7 Ocak Ayı Ayı’ta düşerek el bileğinin kırdığını ve şeker hastası bulunduğu amacıyla tedavi vakitcinin zor ilerlediğini söyledi. Avukat, Bıçak’a ait sıhhat raporunu mahkeme heyetine sundu.

‘İNSÜLİN VURUP GELEBİLİRDİ’

Sanık Vahit Bıçak’ın duruşmaya katılmaması üstüne söz isteyen baba Mustafa Damar, 4 senedir bu mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, “Sanığa işlediği suçlardan cezalar verilmediği amacıyla şımarıklıkla, pervasızlıkla suç işlemeye devam ediyor. Sanık, 24 Ocak Ayı Ayı tarihinde yazılı savunma yaptı, okudum. Yalan beyanlarının arasına azıcık doğrular serpiştirerek o şekilde savunma yapıyor. Benim kendisini ölümle tehdit ettiğime dair beyanlarda bulunuyor, ‘bununla alakalı tahkîkat var’ diyor; fakat takipsizlik verildiğini belirtmiyor. Bu sanığın amacı, yargıyı kandırmak. Hakkımda 35 tahkîkat vardı, hepsine de takipsizlik verildi. Beyanlarında avukatının imzası yok. Kendi beyanı olarak yazmış; zira suç işediğini biliyor, yalan söylediğini iyi biliyor. Bu rapor yalandır, inanmıyorum; ama mahkemenizin layıkıyla karar vereceğini düşünüyorum” dedi.

Anne Feyzan Damar ise “Şeker hastasıymış sanık, işlemiş olsun, insülin iğnesini vurup gelebilirdi. Benim içimin yangını şeker hastalığına benzemez, tedavisi yok. Ben yıllardır göz yaşlarımı katıp geliyorum” dedi.

AVUKATI TEPKİ ÇEKTİ

Sanık avukatı Ersoy Aytaç, bayan katilleri, hırsız gibi sanıkları savunan avukatların linç edildiğini savunarak, “Kadın katillerinin hiçbiri canavar değildir” dedi.

Salondaki izleyicilerin avukat Aytaç’a reaksiyon göstermesi üstüne duruşmaya ara verildi. Aranın sonrasında devam eden duruşmaya, sanık Vahit Bıçak katıldı.

Sağ eli sargılı olan sanık Bıçak, savunma gerçekleştirmek amacıyla ek vakit talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanığın savunma hakkı kapsamında vakit talebini son kez kabul ederek duruşmayı 10 Mart’a erteledi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.