Bitter çikolatadan ‘kurşun’ çıktı! ‘Sınır değerden 200 kat yüksek’

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, çikolata ve kakao kullanılan ürünlerde kurşun değerinin incelenmesi gerektiğini belirterek, “Yapılan bir analizde, bitter çikolatada kurşun oranı 400 mikrogram çıktı. Çocuklar için vücutta 2,2 mikrogramdan sonrası..

Bitter çikolatadan ‘kurşun’ çıktı! ‘Sınır değerden 200 kat yüksek’
Yayınlanma: Güncelleme: 3 views

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, çikolata ve kakao kullanılan ürünlerde kurşun değerinin incelenmesi gerektiğini belirterek, “Yapılan bir analizde, bitter çikolatada kurşun oranı 400 mikrogram çıktı. Çocuklar için vücutta 2,2 mikrogramdan sonrası istenmiyor” dedi.

Üretilen tarımsal ürünlerdeki zirai ilaç ve ağır metal kalıntıları insan yaşamını tehdit ediyor. Yakılan çöplerdeki elementler yanarak yok olmayınca hava yolu ile toprağa ya da ürüne düşüyor.

KURŞUN TESPİT EDİLDİ

Yurt dışında oluşturulan incelemelerde bitter çikolataların bazılarında kurşun teşhis edilmesinin ardındannda Türkiye’de de geride bıraktığımız ay benzer bir çalışma yapıldı. Piyasada yüzde 60 bitter çikolata olarak satılan bir ürün özel bir laboratuvar doğrulusunda ele alındı ve üründe kurşun teşhis edildi.

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, kurşunun çoğu olumsuzluğa ve hastalığa namacıyla olabilecek ağır bir metal bulunduğunu söyledi.

Manavoğlu, “Gelişim çağındaki çocukların istikbalte çok ciddi nöropsikolojik problemler yaşamasına sebep oluyor. Geçen ay oluşturulan çalışmanın açıklamasına baktığımızda rasgele seçilen yüzde 60’lık bitter çikolatada ağır metal analizi yapılıyor. Çikolatada aşağı yukarı 400 mikrogram kurşun teşhis ediliyor. Dünya Sıhhat Örgütü, kurşun sayısının kanda bulunma sayısını aşağı yukarı 2,2 mikrogram olarak belirtiyor” ifadelerini kullandı.

Bitter çikolatadan ‘kurşun’ çıktı ‘Sınır değerden 200 kat yüksek’

“SINIR DEĞERDEN 200 KAT YÜKSEK”

Ülkede çikolata ve kakao sarfedilen ürünlerdeki kurşuna dair bir çalışmanın şimdilik yapılmadığını altını çizen Manavoğlu, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın piyasada gerçekleştireceği denetimlerle, vatan dışından istikbal kakao çekirdeklerinin, kakaolu ürünlerin analize tabi tutulup neticelerini görmek gerekiyor. Yapılan çalışmada çikolatadaki kurşun miktarı çok yüksek çıkmıştı. Çocuklar amacıyla bedende 2,2 mikrogramdan ardından istenmiyor. Fakat oluşturulan analizde bitter çikolatada 400 mikrogram çıktı. Sınır değerin 200 katına yakın bir teşhis yapılmış” diye konuştu.

Ağır metallerin yakılarak yok edilemeyeceğini dile getiren Manavoğlu, “Kamu kurumları ve laboratuvarları doğrulusunda piyasadan örnek toplanarak dayanıklı ve sıkı bir çalışmayla kurşun sayısının hangi civarda bulunduğunun teşhis edilmesi gerekir. Bundan sonra çözüm yollarına bakılması gerekiyor. ‘Artık bitter çikolata yemeyelim’ demek yanlış. Kurşun, kakao çekirdeklerinin yetiştiği bölgedeki etraf kirliliğiyle oluşuyor. Bu bir element, yakarak yok edemezsiniz. Bir ağır metal bulunduğu amacıyla havadan süzülerek ya ürüne ya da toprağa karışacaktır” dedi.

Bitter çikolatadan ‘kurşun’ çıktı ‘Sınır değerden 200 kat yüksek’

HEM KANSEROJENİK HEM ZİHİNSEL HEM DE PSİKOLOJİK…

Tüketicilerin bu konularda daha çaresiz bulunduğunu bildiren Manavoğlu, “Ağır metaller bedende hem kanserojenik hem zihinsel hem de psikolojik neticeler meydana çıkarabilir. Kişinin zihinsel gelişimi hem de IQ civarını bile etkileyebilecek problemlere yol açabilir. Üretici kesinlikle kullanacağı ilaçları, üretim alanının yerini iyi seçmeli. Araç trafiğinin yoğun bulunduğu noktalarda imal edilen ürünlerde ağır metal kalıntısı olabilir. Tüketicinin, satın aldığı ürünleri çok iyi yıkaması gerekiyor. Yıkanmayan ürünlerde zirai ilaç kalıntısı ve etraf kirliliğinden kaynaklı meydana gelebilecek ağır metaller olabilir” ifadelerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.