Beyaz saçların nedeni oymuş! Bu 3 gıda vücudunuzda eksik olabilir

Saçlarınız hayatınızın belirli bir dehemmiyetinde beyazlayabilir. Genç yaşlarda bile çok sık rast gelinen beyaz saç tellerinin namacıylai vücudunuzda eksik olan vitamin ve minerallerden kaynaklı olabilir. Saç beyazlaması zaman amacıylade saç..

Beyaz saçların nedeni oymuş! Bu 3 gıda vücudunuzda eksik olabilir
Yayınlanma: Güncelleme: 48 views

Saçlarınız hayatınızın belirli bir dehemmiyetinde beyazlayabilir. Genç yaşlarda bile çok sık rast gelinen beyaz saç tellerinin namacıylai vücudunuzda eksik olan vitamin ve minerallerden kaynaklı olabilir. Saç beyazlaması zaman amacıylade saç köklerinin pigment hücrelerini kaybetmesiyle meydana çıkmaya başlar. Düzensiz ve hatalı beslenme, gıda eksikliği de saç beyazlamasına sebep olabilir. Saçlarınızın erken beyazlamasını önlemek amacıyla tüketmeniz gereken gıdaları Posta.com.tr okurları amacıyla derledik.

Saç beyazlaması genelde zaman amacıylade meydana çıksa da çok erken yaşlarda da saçlarınız beyazlayabilir. İnsan bedeninde cildin tamamına sunulan milyonlarca saç kökü ya da ufak keseler bulunur. Folikül adı verdiği bu kökler, melanin sahibi olan pigment hücreleri üretir.

Saç beyazlaması zaman amacıylade saç köklerinin pigment hücrelerini kaybetmesiyle meydana çıkmaya başlar.

Doğal süreçte beden doğrulusunda imal edilen melanin, saç tabakasında birikir ve saçların kızıl, kahverengi, sarı ya da kara parlamasını sağlar.

Yaşlandıkça, saç hücreleri daha az melanin üretir. Melanin pigmenti yeteri kadar üretilmediğinde saçlar rengini kaybeder. Bunun sonucusunda da saçlarınız beyazlar.

Saçlarınızın beyazlama süreci tamamıyla genetiğinizle ilgilidir. Bazı insanlar gri saçları 20’li yaşlarında fark eder iken birtakımları ise 40’lı yaşlarda bile çok az beyaz saç teline sahiptir. Çoğunlukla saçlar 30’lu yaşlar itibarıyla beyazlamaya başlar.

Saçlarınızın beyazlamasını tetikleyen çoğu namacıyla bulunur. Stres, , hormon dalgalanmaları ve metabolik bozukluklar, düzensiz beslenme ve vitamin eksikliği de saçlarınızın erken beyazlamasına yol açabilir. Genellikle birtakım gıdaları tüketmemek saçlarınızın erken beyazlamasına sebep olur.

B5 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Saç sağlığı amacıyla B grubu vitaminleri tüketmeniz gerekir. Güçlü ve sıhhatli saçlar amacıyla B vitaminleri büyük ehemmiyet taşır.

Diğer şeylerin yanı sıra, B5 vitamini saç kökündeki mühim metabolik süreçlerden mesuldür ve baş derisinin iltihaplanmasını önler.

Vücudunuzda B5 vitamini eksikliği varsa saçlarınız çok erken yaşlarda beyazlayabilir. B vitaminlerinde de eksiksinizdir, bu da pigmentasyon eksikliğine ek olarak saç dökülmesine de yansır .

B5 vitamini sahibi olan gıdalar: Avokado, muz, et, süt, yumurta ve tam tahıllar…

D VİTAMİNİ

D vitamini eksikliği de saçlarınızın erken beyazlamasına yol açabilir. D vitamini eksikliği genelde yorgunluk ve beden ağrıları ile meydana çıkar.

Vücudunuzdaki D vitamini eksikliğini önlemek amacıyla kesinlikle güneş ışınlarından yararlanmanız gerekir. Kışın da takviye mamüller kullanabilirsiniz.

BAKIR

Saç hücrelerinin melanin üretilmesi saçların beyazlamasını durdurur. Bakır, saç hücrelerinin melanin üretmesine destek olur. Bu amaçla bir kusur saçınızda pigmentasyon eksikliğine yol açabilir.

Bakır eksikliği çok seyrek görülen kusurlerden biridir. Bakırı balık, sakatat, kabuklu yemişler, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi gıdalerde bulabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.