Bakan Koca’dan SMA açıklaması: Tedavisinde yeni ilaç kullanılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, SMA tedavisinde kullanılan iki ilacın tedavi rehberine alındığını duyurdu. Bakan Koca, yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Bugün Spinal Musküler Atrofi Bilim Kurulumuz çok mühim bir..

Bakan Koca’dan SMA açıklaması: Tedavisinde yeni ilaç kullanılacak
Yayınlanma: Güncelleme: 4 views

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaSMA Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, SMA tedavisinde kullanılan iki ilacın tedavi rehberine alındığını duyurdu.

Bakan Koca, yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Bugün Spinal Musküler Atrofi Bilim Kurulumuz çok mühim bir gündemle toplandı. Toplantıda SMA taramalarının sonuçları, tedavisi devam eden hastaların tedavi süreçleri ve tedavi yöntemlerindeki son ilerlemeler ele alındı. Bilindiği üzere SMA kalıtsal, ilerleyici, kronik, nörolojik bir hastalıktır. 2016 senesine kadar dünyada tanınan bir tedavisi olmayan bu hastalık bundan dolayı hastalığın tip 1 formu görülen bebeklerin yüzde 90’ına yakınını 2 yaşına gelmeden kaybediyorduk. 2016 senesinde Nusinersen faktör maddeli ilacın dünyada uygulanmaya başlanmasından sonra bu bebekleri hayatta tutmak amacıyla bir imkân oluştu. Bu gelişmenin derhal akabinde ülkemizde pek çok dünya üklesinde numune olabilecek şekilde Nusinersen tedavisi bütün hastalarımıza bedava olarak verilmeye başlandı. Şu anda 1024 hastamız bu tedaviyi bedava olarak alıyor” ifadelerini kullandı.

‘MAYIS 2022’DE YENİ DOĞAN TARAMA PROGRAMINI BAŞLATTIK’

Bakan Koca, Mayıs 2022’de başlattıkları ve bütün bebekleri kapsayan, SMA yeni doğan tarama uygulamaına ilgi çekerek, “Zaman amacıylade bilimsel bilgiler bu tedavinin daha etkin olması amacıyla olası olan en erken vakitte uygulanmasının lüzumlu bulunduğunu gösterdi. Bunu sağlamak amacıyla yenidoğan döneminde hastalığın taranarak tedavinin olasıysa bilgiler gelişmeden verilmesi mühimdir. Sıhhat Bakanlığı olarak bilim kurulumuzun tavsiyeleri tarafında ülkemizin her köşesinde doğan bütün bebekleri kapsayacak şekilde Mayıs 2022’de SMA yeni doğan tarama uygulamaını başlattık. Bu kapsamda bugüne kadar 753.350 Bebek SMA yönünden tarandı. Bu bebeklerden ilaç tedavisi alması gerektiği hekimlerince teşhis edilenlere en kısa sürede tedavilerini ulaştırdık. Yenidoğan tarama uygulamaında tanı alarak Nusinersen tedavisinin yükleme dozu tamamlanan bebeklerimizde ilk 6 aylık süreçte sağ kalım oranımız yüzde 100 olarak gerçekleşti. SMA konusu ile alakalıki bilimsel ilerlemeler yalnızca tedavi ile kısıtlı kalmadı. Hastalığın önlenmesi konusu ile alakalı da son 5 senede mühim ilerlemeler oldu. Bilim Kurulumuzla beraber bu ilerlemeleri titizlikle takip ettik ve dünyada çok az ülkenin yapabildiği evlilik evveli tarama uygulamaını yaşama geçirdik. Bu uygulama hem yeni evlenecek çiftleri hem de istemeleri durumunda bu uygulama başlamadan evvelce evlenen çiftleri kapsıyor. Bu taramada SMA taşıyıcılığı saptanan çiftlere kalıtsal danışmanlık ve sıhhatli bebek sahibi olmalarını sağlayacak seçici gebelik uygulamaı bedava olarak sağlanıyor. Ülkemiz bunu dünyada yapabilen birkaç ülkeden biridir” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“İlk ilaç tedavisinin hastalarımıza ulaştırılmasının ve bilgilerinin takip edilmesinin yanı sıra SMA’da kullanılmak üzere tasarlanan başka ilaçlarla alakalı bilimsel ilerlemeler de Bilim Kurulumuz aracılığı ile yakından takip edilmektedir. Bu bağlamda Nusinersen ile beraber Risdiplam faktör maddeli ilaç ve Zolgensma adlı ilaçlarla alakalı bütün bilgiler de izlenmektedir. Bu tedavilerin üçü de gen esaslı tedavilerdir. Her üç tedavinin de birbirlerine avantajı gösterilememiştir. Bunlardan Risdiplam faktör maddeli ilacın ülkemize girmesi amacıyla lüzumlu meşru prosedürler alakalı firma doğrulusunda tamamlanarak müracaatı yapılmıştır. Hastalarımıza solüsyon şeklinde oral yolla verme imkânı da sunacak bu ilaçla alakalı bilimsel bilgiler değerlendirilmiş, alakalı ilacın ruhsatlandırılması amacıyla son adıma gelinmiştir. Bilim kurulumuzca oluşturulan günümüz toplantımızda ilacın ne şekilde hazırlanıp, hastalarımıza nasıl ulaştırılacağına kadar Sıhhat Sistemimizin üstüne düşen bütün detaylar titizlikle değerlendirilmiştir. Bu ilaçla alakalı ruhsat sürecini önümüzdeki zamanlarda sonuçlandırmış olacağız. Bu ilacın faaliyeti tanınan Nursinersen tedavisinin uygulanmasının güç bulunduğu hastalar amacıyla alternatif olarak sunulmasına karar verilmiştir. Ülke bilgileri arttıkça Bilim Kurulu doğrulusunda uygulama temelleri tekrar gözden geçirilecektir.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.