Arjantin’in enflasyonu artışa devam ediyor

Ulusal İstatistik ve Sayım Enstitüsü (Indec) tarafından Salı günü açıklanan Arjantin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 113,4 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında fiyatlar bir önceki aya kıyasla..

Arjantin’in enflasyonu artışa devam ediyor
Yayınlanma: Güncelleme: 2 views

Ulusal İstatistik ve Sayım Enstitüsü (Indec) tarafından Salı günü açıklanan Arjantin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 113,4 olarak gerçekleşti.

Temmuz ayında fiyatlar bir önceki aya kıyasla yüzde 6,3 oranında artarak Mayıs (yüzde 7,8) ve Haziran (yüzde 6) aylarındaki hafif yavaşlamaların ardından yeniden canlanmaya işaret etti.

Temmuz ayında mal fiyatları Haziran ayına kıyasla yüzde 6 oranında artarken, hizmet fiyatları yüzde 7,2 oranında yükseldi. Yıllık bazda bu rakamlar sırasıyla yüzde 113,1 ve yüzde 114,1’lik artışları gösteriyor.

Temmuz ayında dikkat çeken artışlar arasında, telefon ve internet hizmetleri için tarife artışlarına atfedilen yüzde 12,2’lik iletişim hizmetleri yer aldı.

Bunu yüzde 11,2 ile özellikle kış tatili seyahat paketleri nedeniyle eğlence ve kültür ve yüzde 9 ile alkollü içecekler ve tütün takip etti.

Alkolsüz gıda ve içeceklerde ise Haziran ayına kıyasla yüzde 5,8’lik, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 116,3’lük bir artış kaydedildi.

Yılın ilk yedi ayında enflasyon kümülatif olarak yüzde 60,2 oranında arttı.

Geçen yıl tüketici fiyatları yüzde 94,8 oranında artarak 2021’de gözlenen yüzde 50,9’luk artışa kıyasla önemli bir yükseliş kaydetti.

Merkez Bankası’nın son özel tahminleri bu yılki enflasyonu yüzde 142,4 olarak öngörüyordu.

Ancak danışmanlar, Pazartesi günü Arjantin pesosunda yaşanan belirgin devalüasyonun ardından tahminlerini yeniden değerlendiriyor.

 

Kaynak: Ajans Bizim

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.