Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan’da Ajanta Mağaraları

Tarafından yazılmıştır admin

Ajanta mağaraları, Maharashtra eyaletindeki Aurangabad bölgesinden 99 km uzaklıkta yer almaktadır. Ajanta mağaraları MÖ 2. yüzyıldan MS 6. yüzyıla kadar oyulmuştur ve bir dünya mirası alanı olarak üst sıralarda yer almaktadır.
Mağara 1’de, Prens Buda kırılgan mavi nilüferi zarif bir şekilde tutarken tasvir edilmiştir, başı sanki süslü mücevherli tacının ağırlığı kafası için çok ağırmış gibi yana eğilmiştir. Yarı kapalı gözleri bir meditasyon havası veriyor, neredeyse utangaç.
En iyi korunmuş tapınaklardan biri olan 2 numaralı mağara, dindarlık ve kutsallık atmosferini güçlendirmek için heykel, resim ve mimari unsurların nasıl bir arada kullanıldığını göstermektedir. Tavan ve duvar resimleri Buda’nın doğumuyla ilgili olayları göstermektedir.
Mağara 7’de Buddha’nın kendisini bin kez çoğalttığı “Sravasti” mucizesinin yontulmuş bir frizi görülebilir. sağ eli kaldırılmış, avuç içi izleyiciye dönük, “Abhaya” – güvence ve korumanın sembolü.
Bir kayaya oyulmuş Chaitya Griha’nın hayatta kalan en iyi örnekleri Ajanta’daki mağara 19’da görülebilir. Ayırt edici ‘at nalı’ biçimli pencere – yanlarında ‘Yakşalar’ veya muhafızlar, ayakta duran Buda figürleri ve ayrıntılı dekoratif motifler, zarif sundurmanın tepesindedir. Mağaranın içi bolca sütunlarla, yekpare oyulmuş sembolik bir Stupa ile ve Mahayana evresinin girişini müjdeleyen Buda görüntüleri ile oyulmuştur.
26. mağarada, Mara ve şehvetli kızları onu baştan çıkarmaya çalıştığında, Buddha Bodhgaya’da bir Bodhi ağacının altında oturmuş meditasyon yaparken görülüyor. Buddha, aydınlanmasına tanık olmak için sol eliyle dünyaya dokundu. “Parinivana” (nihai aydınlanma veya kurtuluş), 26 numaralı mağarada yatan Buda’nın 7 metrelik (23 ft) görüntüsünde gösterildiği gibi, Buda dünyayı terk ettiğinde geldi.

Yazar hakkında

admin

Yorum Yap