‘2024 Macar-Türk Kültür Yılı’ etkinlikleri başladı

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Türk Telekom Opera Salonu’ndaki konserin açılışında konuşan Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı Müsteşarı Peter Hoppal, “Kültür yılı bizlere karşılıklı olarak kültürlerimizi daha iyi tanıma ve dostluğumuzu..

‘2024 Macar-Türk Kültür Yılı’ etkinlikleri başladı
Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Türk Telekom Opera Salonu’ndaki konserin açılışında konuşan Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı Müsteşarı Peter Hoppal, “Kültür yılı bizlere karşılıklı olarak kültürlerimizi daha iyi tanıma ve dostluğumuzu daha fazla güçlendirme fırsatı tanıyacak.” dedi.

Hoppal, 100. yıl vesilesiyle Macaristan’ın yıl boyunca Türkiye’de 100’ün üzerinde etkinlik gerçekleştireceğini ve Türkiye’nin kültür hazinesinin de eş zamanlı Macaristan’da tanıtılacağını söyledi.

Pannon Filarmoni Orkestrası, konserde dünyaca ünlü Macar besteciler Zoltan Kodaly ve Bela Bartok’un tanınmış eserlerinin yanı sıra Ahmet Adnan Saygun’un 5 No’lu Senfonisi’ni de icra etti.

‘TÜRKİYE’NİN İNŞASINDA MACARLAR’ SERGİSİ DE AÇILDI

Konser öncesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında mimariden müziğe, mühendislikten tarıma birçok alanda katkı sunan Macarları anlatan “Türkiye’nin İnşasında Macarlar” sergisinin açılışı yapıldı.

Serginin açılışında konuşan Macaristan Milli Müzesi Direktörü Judit Hammerstein, “Bu gece Türklerin gönlünü ve sevgisini kazanan, Türkiye’nin inşasında, eğitimde emek veren ve de öğrenmek için gelen Macarları anacağız.” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde öne çıkan Macarlardan örnekler veren Hammerstein, Avrupa’da mantalite bakımından Türklere en yakın milletin Macarlar olduğunu belirtti.

Macaristan Milli Müzesi ve Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi iş birliğiyle düzenlenen sergi, 4 Şubat’a kadar AKM’de ziyaret edilebilecek.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.