2 yeni vaka! Hıyarcıklı veba nedir?

Yerel hükümetin internet sitesinden yapılan açıklamada, enfekte olan iki kişinin bir önceki vakanın kocası ve kızı olduğu belirtildi. Açıklamaya göre tüm yakın temaslılar karantinaya alındı ve hiçbir anormal belirti göstermedi…

2 yeni vaka! Hıyarcıklı veba nedir?
Yayınlanma: Güncelleme: 6 views

Yerel hükümetin internet sitesinden yapılan açıklamada, enfekte olan iki kişinin bir önceki vakanın kocası ve kızı olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre tüm yakın temaslılar karantinaya alındı ve hiçbir anormal belirti göstermedi.

Çoğunlukla kemirgenler tarafından yayılan ve oldukça bulaşıcı bir hastalık olan hıyarcıklı veba enfeksiyonu vakalarına Çin’de az rastlanıyor. Son yıllarda en çok İç Moğolistan ve kuzeybatı Ningxia bölgesinde görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hıyarcıklı veba, zamanında tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen vebanın en yaygın şekli.

Bir çobanda görülmüştü 

Bir önceki vaka, Temmuz başında bir çobanda görülmüştü. 

Vebanın görüldüğü çobanın karantinaya alındı ve durumunun stabil olduğu açıklandı. Vaka çobanın Bayannur kentinde hastaneye gitmesiyle tespit edildi. Hastanın bakteriyi nereden kapmış olabileceği açıklanmadı.  

Bakterilerle yayılan hastalık ölümcül olsa da basit antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor.

Ülkede hıyarcıklı veba uyarısı en düşük seviye olan 4’ten, bir üst seviye olan 3’e yükseltildi. 3. seviyede, insanlardan veba taşıyabilecek hayvanların avlanmaması ve yenmemesi istendi. 

Hıyarcıklı (bubonik) veba nedir?

Tedavi edilmezse ölümcül olan vebaya, çoğunlukla kemirgenlerde yaşayan Yersinia pestis isimli hayvansal bir bakteri neden oluyor.

Hıyarcıklı veba, hastalığın en insanlara bulaşabilen en yaygın türü.

Bu adı, bulaştığı insanın lenflerinde, kasıklarında ve koltuk altlarında oluşan hıyarcık şeklindeki acılı şişliklerden alıyor.

 

 

Kaynak: Ajans Bizim

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.