10 kenti yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor

  6 Şubat’ta günü Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde ortaya gelen depremlerde 10 şehir yıkıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay doğrulusunda oluşturulan son bildirimde, depremde hayatını kaybedenlerin adedinin 24 bin..

10 kenti yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor
Yayınlanma: Güncelleme: 11 views

 

6 Şubat’ta günü Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde ortaya gelen depremlerde 10 şehir yıkıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay doğrulusunda oluşturulan son bildirimde, depremde hayatını kaybedenlerin adedinin 24 bin 617’ye yükseldiği duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı bildirimde “Devletimiz kurumlarıyla, aracı gereciyle bütün imkanlarıyla vatandaşının yanındadır” diyen Erdoğan, “Tüm bu çalışmalar amacıyla 100 milyar liralık bir kaynak tahsis ettik. Oturduğu binalar yıkılmış ya da hasar görmüş vatandaşlarımıza 15 bin lira taşınma yardımı yapmaya başlıyoruz. Ev sahibi olanlar amacıyla aylık 5 bin, kiracı olanlara aylık 2 bin TL kira yardımı yapacağız.” ifadelerini kullandı. 100 bini aşan arama kurtarma ordusu, kışın zorlu şartlarında arama kurtarma çalışmalarına devam eder iken bölgeden mucize haberleri de peş peşe geliyor…Depremin 6. gününde yaşananları dakika dakika aktarıyoruz…

AFAD, 6 Şubat’ta 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7 büyüklüğünde deprem bulunduğunu duyurdu. Aynı gün Elbistan’da da saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde ikinci bir büyük deprem daha ortaya geldi. Deprem, 10 ilde aniden kuvvetli şekilde hissedildi. Depremin hissedildiği illerde kurtarma çalışmaları devam ederken, bölümden mucize haberleri de peş peşe geliyor..

İşte depremin 7. gününde dakika dakika yaşananlar…

15.13 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Deprem bölgesinde davalar 2 ay süre ile ertelenecek.

15.07 Kahramanmaraş odaklı depremde Adıyaman’da yıkılan binaların 2 müteahhidi Yavuz Karakuş ve Sevilay Karakuş, vatan dışına kaçmaya çalışırken İstanbul Havalimanı’nda yakalanarak gözaltına alındı. Sıhhat kontrolüne götürülen müteahhit Yavuz Karakuş basın mensuplarının kendine yönelttiği suallere verilen ilk cevapta, “44 bina yaptım, 4’ü çöktü. Her şeyi usulüne göre yaptım, vicdanım rahat” dedi.

14.00: 10 ilde 1 Mart’a kadar eğitime ara verildiğini dile getiren Milli Eğitim Bakanı Özer, ’71 ilde eğitim 20 Şubat’ta başlayacak.’ ifadelerini kullandı.

12.55 Adıyaman’da depremin 7. gününde 153. saatte Yamanlar Sitesi’nde 21 yaşındaki Rukiye Sincar, kurtarma ve itfaiye ekiplerince sıhhatli olarak çıkarıldı. Genç kız ambulansa alındığında kurtarma mutluluğunu alkışlarla kutlayan arama kurtarma ekiplerinin birbirlerine ağlayarak sarıldığı anlar herkesi duygulandırdı.

10 şehri yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor

152’NCİ SAATTE İKİ KIZ KARDEŞİ SAĞ OLARAK KURTARILDI

12.40 Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin yıkıma namacıyla bulunduğu Adıyaman’da 7. günde de arama kurtarma çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. Bitlis’ten Adıyaman’a sevk edilen JÖH arama kurtarma ekipleri, merkeze bağlı Alitaşı Mahallesi 2147. Sokak Mercan Apartmanı’nda yıkıntı altında oluşturulan arama ve teşhis çalışmaları neticesinde Rabia Kırmızı (30) ve Elif Kırmızı (26) adlı iki kız kardeşi canlı olarak kurtardı.

Saatler süren çalışma neticesinde yıkıntıdan sağ olarak çıkarılan kardeşler, sedyeye alınıp ambulansa taşındı. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

12.35 Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) helikopterleri ile köylerdeki depremzedelere yardım götürülmesine devam edildi. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Yarbaşı köyüne, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın helikopteri ile çadır sevkiyatı gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanlığı’nca, Mehmetçik’in deprem bölgesinde 19 binden çok çadırın kurulmasını sağladığı bildirildi.

12:30 Kahramanmaraş’ta ortaya gelen ve 10 ilde etkili olan iki depremin ardındannda depremzedelerin bölümden tahliyesi amacıyla uçuşlar sağlayan Türk Hava Yolları (THY) 6 gün süresince 790 seferle 139 bin 438 vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdi. Hem de bugün plan edilen 144 sefer ile 24 bin 610 bireyin tahliyesi sağlanacak.

12.21: Adıyaman’da depremde yıkılan çok sayıda binanın müteahhiti bulunduğu belirlenen, Yavuz Karakuş ve Sevilay Karakuş Gürcistan’a kaçmaya çalışırken İstanbul Havalimanı’nda yakalandı.

11.50 Adıyaman’da Mercan Apartmanı’ndan 152. saatte Rabia adlı bayan yıkıntı altından çıkarıldı.

8 YAŞINDAKİ AHMET KURTARILDI

11.35: Kahramanmaraş’taki büyük depremlerin ardındannda Adıyaman’da 152. saatte 8 yaşındaki Hacı Ahmet Eyici sağ olarak kurtarıldı. Narlıkuyu sitesinde yaşadığı teşhis edilen çocuğun koltuk yardımıyla yaşam üçgeni yaratarak kurtulduğu bildirildi. Sıhhat hali iyi olan Ahmet’e serum takıldı.

Çorumlu Madenciler ve Çorum İtfaiye ekipleri dinleme oluşturulan 8 katlı Narlıkuyu sitesinde 4.katta yıkıntı altında kalan Hacı Ahmet’in sağ bulunduğunu sabah saatlerinde teşhis ettiler. Yapılan 5-6 saatlik çalışmanın ardındannda ufak çocuğa ulaşıldı. Fakat koltuk arasında sıkıştığı amacıyla çıkarılması vakit aldı. Çalışma ardından depremin 152. vakitında ekiplerin kucağında yıkıntıın girişine taşınan Hacı Ahmet Eyici daha sonra sedyeye alınarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Küçük çocuğun anne babası ve kardeşinin de yıkıntı altında bulunduğu onlardan haber alınamadığı ifade edildi. Ekiplerin çalışması Narlıkuyu sitesinde devam ediyor.

10 şehri yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor
10:44 Kurtarma ekipleri, depremin etkilediği şehirlerde çalışmalarını sürdürüyor. Kurtarma ekiplerince 7. gün 150. saatte kurtarılan ufak kız ambulansla sıhhatli olarak hastaneye kaldırıldı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da, “Az evvelce ekipler doğrulusunda kurtarıldı. Umut hep var” notuyla o görüntüleri paylaştı.

10 şehri yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor
09.25 Gaziantep’te, depremlerde yıkılan bir binada kolon kestikleri iddiasıyla gözaltına alınan 2 şahıs tutuklandı.

08:35 Hatay’da 149. saatte mucizenin adı Mustafa

Ağır yıkımların yaşandığı Antakya’daki 6 katlı Mutlular Apartmanı yıkıntılarının arasında yaşam belirtisine rastlayan ekipler, ısı ve ses ilişkiyi kurulmasının ardındannda çalışmalarını burada yoğunlaştırdı. Takviye ekiplerin de sevk edildiği yıkıntı altında bulunduğu saptanan ve sıhhat hali iyi olan epilepsi hastası Mustafa Sarıgül ile etkileşim kuruldu. Lahana ve turşu sevdiğini dile getiren Mustafa Sarıgül, çalışmaların 149’uncu vakitında sıhhatli olarak yıkıntı altından çıkartıldı. Sessizlik amacıylade ambulansa götürülen Sarıgül, hastanelere sevk edildi.

10 şehri yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor

07:52 AFAD: Kahramanmaraş’ta 4.2’lik artçı sarsıntı oldu

AFAD’dan alınan bilgiye göre saat 07.52’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesi olan 4.2 büyüklüğünde bir deprem ortaya geldi

04.30 Kahramanmaraş’ta depremlerin ardındannda Malik Ejder Caddesi’nde yıkılan apartmanın yıkıntıından 62 yaşındaki Semir Cuma Sabur, 142 saat sonra sağ olarak çıkarıldı.

10 şehri yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor
03.13 142 saat sonra sağ kurtulan Meltem öğretmenin ilk talebi çay oldu

Depremin en çok zarara yol açtığı merkezlerin başında gelen Hatay’da devlet ve vatandaş iş birliğinde arama kurtarma ve yardım faaliyetleri yoğun bir şekilde yürütülüyor. Arama kurtarma çalışmalarının 6’ıncı gününün son saatlerine girilirken, Hatay’ın merkez Antakya eyaletinden bir sevindirici haber daha geldi. Ekinci Mahallesi İnönü Caddesi numara 128 adresinde teşhis edilen 8 katlı Alya Uçar Apartmanının yıkıntıında yürütülen çalışmalarda, 32 yaşındaki Meltem öğretmen sağ olarak kurtarıldı. Ses gelmesi üstüne kamu kurumları, madenciler ve gönüllüleri katıldığı çalışmayla kurtarılan bayan öğretmen, 142 saat sonra yıkıntıdan çıkarılarak hastaneye sevk edildi.

10 şehri yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor

İLK İSTEĞİ ÇAY OLDU

Meltem öğretmenin kurtarılma anlarına tanıklık eden Konyalı gönüllü İsa Demir, “Konya’dan gelip gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldık. Daha evvelce 2-3 bölümde çalışmıştık, son olarak buraya geldik. Ses geldiği ihbarı üstüne dinamik anlar yaşandı. Sesi gayet iyi geliyordu. Madenci arkadaşlar, duvarı delerek kendine ulaştığında ilk talebi çay oldu. Bilinci yerinde ve sıhhat hali gayet iyiydi” dedi.

02.23: Kahramanmaraş’ta, depremde yıkılan binanın yıkıntıında kalan 6 aylık hamile Buse Özdoğan, Ankara’nın Bala Belediyesi ekiplerince 136 saat sonra sağ olarak çıkarıldı.

10 şehri yıkan depremde son durum: Arama-kurtarma çalışması 7. günde devam ediyor
01.16: Hatay’ın Antakya eyaletinde teşhis edilen 6 katlı Hüseyin Dönmez Apartmanı’nda yaşam sürdüren anne ve 5 yaşındaki kızı deprem ardından binanın yıkıntıı altında kaldı. Anne ve kızı 9 saatlik kurtarma çalışmasının ardındannda arama ve kurtarma ekipleri doğrulusunda depremden 141 saat sonra kurtarıldı. Ekipler, yerle bir olan 6 katlı apartmanda resmen vakit amacıylade yarıştı. Anne ve kızı, sıhhat ekiplerinin vaka yerinde yaptığı ilk müdahalesinin ardındannda hastaneye götürüldü.

01.09: Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İlk günden bu yana durmadan, yorulmadan Hatay’da çadır kurma çalışmalarına Aralıksız devam eden Mehmetçik, 25 çadır şehirde toplam 3 bin 500 çadırın kurulmasına katkıda bulundu. Türkiye tek yürek” ifadelerine yer verdi.

00.01: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kahramanmaraş odaklı depremlerde 24 bin 617 bireyin yaşamını kaybettiğini bildirdi. (Haberin devamı amacıyla tıklayınız)

23.46: 140. saatte Kahramanmaraş’ta 27 yaşındaki Muhammed Habib yıkıntı altından sağ çıkarıldı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.